Emekli Olamayanlar Paralarınızı Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz

Emekli Olamayanlar Paralarınızı Toplu Olarak Geri Alabilirsiniz

Emeklilik için yaş şartını tamamladığı halde yıl ve prim şartını halen daha tamamlayamayanlar istedikleri takdirde yatırdıkları paraları toplu olarak alabiliyorlar. Peki nasıl geri alabilirsiniz yapmanız gereken işlemler neler?

25 Şubat 2018 - 01:54

Sosyal Güvenlik Kurumu'na verilecek bir dilekçe ile emekli olamayanlar istedikleri zaman yatırdıkları paraları toplu olarak geri alabilecekler.

Herhangi bir nedenle sigortalı olduğu halde eksik prim günü olanlar ve bu nedenle emekli olamayanlara toplu para ödemeleri yapılabilecek. Türkiye üzerinde emekli olabilmek için yaş, yıl ve prim şartlarını da tamamlamak gerekiyor. Ancak yaşı dolmasına rağmen prim veya süreyi tamamlayamadığı için emekli olamayanlar ise istedikleri takdirde SGK'ya bir dilekçe ile başvuru yaparak ödedikleri primleri geri alabilecekler.

Bu durumda SGK'ya dilekçe ile başvuran kişiye, o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri iade ediliyor. Ancak bunun da şartları bulunuyor. Toplu parayı alabilmek için; sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak, yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor. Prim iadesi yapılırken, ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısı ile güncelleniyor ve bu tutar sigortalıya ödeniyor.

Aynı zamanda eğer kişi emekli olmadan vefat etmiş ise ödemeyi yakınları alabiliyor. Bu durumda olan hak sahipleri ise dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması halinde bu ödemeyi alabilecek.

Bu şekilde SGK'ya yapılan ödemeleri kurum kendiliğinden yapmıyor. Ödemeyi almak için dilekçeyle başvuru yapmak gerekiyor. Kurum tarafından yapılan araştırmalar sonucunda uygun şartları taşıyanlar toplu ödemeleri alabiliyorlar.

Bu haber 518 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çiftlik Bank ilk değil... İşte Türkiye'nin geçmişten, günümüze ünlü dolandırıcıları!
Çiftlik Bank ilk değil... İşte Türkiye'nin geçmişten,...
Havayolu şirketinden grup s.ks skandalı 4 hostes 2 pilot...
Havayolu şirketinden grup s.ks skandalı 4 hostes 2 pilot...